Достапни линкови

Иран-еден војник и 5 курдски бунтовници загинале во престрелка


Шефот на иранската револуционерна гарда
Припадници на иранската елитна Револуционерна гарда застрелале пет курдски бунтовници во напад во северозападниот дел на Иран, јавува државната иранска агенција ИРНА. Операцијата се одвивала во текот на ноќта во близина на курдскиот град Сардашт. Во борбите бил убиен и ирански војник. Судирите доаѓаат откако еден ирански воен претставник се закани со напад врз бази на Курдите во северен Ирак. Курдската група Пеџак се бори за поголеми права за Курдите.
XS
SM
MD
LG