Достапни линкови

НАТО напаѓаат цели на Гадафи во Триполи


Либискиот лидер Моамер Гадафи
Серија на воздушни напади на НАТО силите го потресоа либискиот главен град Триполи рано изутринава, при што се погодени цивилни и воени цели во источните предградски населби на Триполи, јави либиската државна телевизија Последните воздушни напади се случија на само неколку часа откако Гадафи повтори дека никогаш нема да ја напушти својата земја, како одговор на најновите меѓународни повици да се повлече. И покрај НАТО нападите против Гадафи,сепак, бунтовничките сили не успеаја да направат значаен напредок . Вчера најмалку 10 бунтовници беа убиени, а повеќе од 170 повредени во обидите да го заземат нафтениот центар Брега.
XS
SM
MD
LG