Достапни линкови

Пожарот на Брач нема да биде изгаснат уште неколку денови


Архива
Пожарот на Брач нема да биде изгаснат уште најмалку неколку денови бидејќи околу 80 проценти од запалената површина се наоѓаат на непристапен терен, а ветерот многу ја отежнува ситуацијата, соопшти командантот на хрватската противпшожарникарска бригада. Во гаснењето на огнот во југозападниот и централниот дел на островот Брач денеска учествуваат 350 пожарникари, пет канадери, три ертрактори и еден хеликоптер, но густиот чад ја намалува видливоста.
Причината за пожарот се уште не е позната, но полицијата се сомнева дека огнот го предизвикале туристи кои правеле скара.
XS
SM
MD
LG