Достапни линкови

Клинтон-статус кво состојбата на Кипар не е добра за никого


Клинтон за време на посетата на Истанбул
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека статус кво состојбата на Кипар не му користи на никого. Сакаме федерација со две заедници и две зони и сакаме тоа што побргу да се оствари, изјави Клинтот при денешната посета во Истанбул. Кипар е поделен од 1974-та кога Турција го зазеде северниот дел од островот. Мировните преговори на грчките и на турксите власти траат од 2008 та, но досега нема резултати. Република Кипар е меѓународно призната, а турската република Северен Кипар е признаена само од Анкара.
XS
SM
MD
LG