Достапни линкови

Ештон - Белорусија да ги ослободи уапсените демонстранти


Кетрин Ештон
Комесарот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон, денес ги осуди апсењата нa демонстрантите во Белорусија. Таа изјави дека е жално како белоруските власти ги задушуваат протестите и се справуваат со мирните граѓани кои само сакаат да го изразат своето незадоволство од ситуацијата во земјата. Ештон ја осуди и цензурата на медиумското покривање на протестите и ги повика власти да се откажат од сите обвиненија против уапсените и осудените. Протестите против Лукашенко се случува додека Белорусија е вовлечен во најголемата економска криза во последните 20 години.
XS
SM
MD
LG