Достапни линкови

Турција-обвиненија против 14 членови на Ал Каеда


Полицијата приведува членови на Ал Каеда
Турскиот суд подигна обвиненија против 14 луѓе осомничени дека се членови на Ал Каеда кои подготвувале напад врз Амбасадата на САД во Анкара. Осомничените беа уапсени неколку денови пред пристигнувањето на американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Истанбул. При нивното апсење се запленети и 700 килограми хемикалии и инструкции за правење на бомба, како и автоматско оружје, муниција и карти на Анкара.
.
XS
SM
MD
LG