Достапни линкови

Клинтон-Турција е модел за земјите од регионот


Клинтон пристига во Истанбул
Турција е модел за другите земји во регионот кои се уште се во транзиција , изјави денеска американскиот државен секретар Хилари Клинтон која е во посета на Истанбул. Клинтон ја пофали земјата и рече дека е импресивно тоа што земјата има 11 проценти економски раст а со негувањето на демократските традиции може да ги инспирира луѓето во Тунис, Египет, Јемен и Сирија кои бараат реформи. Сепак Клинтон изрази загриженост во врска со неодамнешните акции на владата против медиумите. Но и покрај тоа Турциај треба „ да им држи часови “ на другите земји од арапскиот свет и да продолжи да биде мост меѓу Истокот и Западот, рече Клинтон.
XS
SM
MD
LG