Достапни линкови

Демонстрации во Египет за реформи и побрз процес против Мубарак


Илјадници демонстранти се собраа во неколку градови во Египет за да извршат притисок врз воените власти за спроведување на ветените реформи и да го забрзаат судскиот процес против поранешниот претеседател, Хосни Мубарак, и луѓето од неговиот режим.
Армијата и Врховниот совет, иако ги подржаа февруарските протести кои доведоа до пад на Мубарак, сега се обвинети од опозициските организации како „Револуционерна млада коалиција“ дека всушност го штитат Мубарак.
XS
SM
MD
LG