Достапни линкови

Истанбул - Четврти состанок на Контакт-групата за Либија


Шефот на НАТО, Андерс Фог Расмусен и турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу во Истанбул.
Преставници на арапските и западните држави денеска го започнаа состанокот во Истанбул, на кој се среќаваат со либиските бунтовнички лидери.
Либискиот лидер Моамер Гадафи претходно изјави дека „ќе се борат до крај“ и дека „крајот на НАТО ќе биде во Либија“.
Рускиот претставник изјави дека Моамер Гадафи има многу оружје, како што се ракетите земја-земја, со кои ќе може да се бори уште долго време. Шефот на НАТО-алијансата Андерс Фог Расмусен ги повика членките на алијансата да обезбедат повеќе воени авиони за бомбардирање на либиски цели.
XS
SM
MD
LG