Достапни линкови

Пожари на хрватскиот јадрански брег и во Грција на Крф.


Грција - архива
На две локации на хрватскиот брег на Јадранското Море од вчераа беснеат огнени стихии, а изутрината пожар избувна и на грчкиот јонски остров Крф.
На остовот Брач од вчера беснее шумски пожар, а од синоќа оган ја зафати и планината Камешница кај Сињ.
Како што јавија хрватските медиуми, пожарот на Брач зафатил борова шума, а чадот од него се шири кон градот Сплит и островот Хвар. Во гаснењето на огнот се вклучени шест противпожарни возила од Сплит и Задар.
Според грчките медиуми, во гасенењето на пожарот на Крф, кој зафати шумски реон, се вкулучени пет противпожарни возила и два авиона.
XS
SM
MD
LG