Достапни линкови

Состанок на Меѓународната контакт група за Либија во Истанбул


Либиски бунтовници
Претставниците на арапските и западните држави одржаа состанок денеска во Истанбул каде што се сретнаа со либиските бунтовнички лидери. Либискиот лидер претходно изјави на собир во град кој се наоѓа на 80 километри од Триполи дека „ќе се борат до крај“ и дека како што вели „крајот на НАТО ќе биде во Либија“. Рускиот претставник изјави дека Моамер Гадафи има многу оружје, како што се ракетите земја-земја, со кои ќе може да се бори уште долго време. Шефот на НАТО-алијансата Андерс Фог Расмусен ги повика членките на алијансата да обезбедат повеќе воени авиони за бомбардирање на либиски цели.
XS
SM
MD
LG