Достапни линкови

ФБИ истрага за новинарите од коорпорацијата на Мардок


Американското федерално биро почна истрага за наводите за новинската коорпорација на Руперт Мардок, според кои коорпорацијата прислушкувала разговори на жртвите на терористичките напади од 11 септември 2001 во САД, јавуваат новинските агенции. Овој потег следува откако британски весник објави дека новинари од „Њуз оф д ворлд“ нуделе пари на њујоршки полицаец за да ги добијат приватните телефонски записи на жртвите на терористичките напади. Мардок минатата недела го затвори најпродаваниот британски таблоид „ Њуз оф д ворлд“ поради обвинувањата дека неговите новинари имале нелегален пристап до телефонски пораки на илјадници луѓе.
XS
SM
MD
LG