Достапни линкови

Курдските бунтовници убија 13 турски војници


турски трупи
Тринаесет турски војници загинаа, а седум се ранети денеска при престрелка со група курдски бунтовници во југозападниот турски округ Дијарбекир, јавуваат турските медиуми. Според нив до престрелката дошло кога војниците биле пречекани во заседа во реонот на градот Силван. Ова е досега нејасериозен судир меѓу турските сили за безбедност и курдските бунтовници од февруари годинава кога бунтовничката Курдска работничка партија објави крај на шестмесечниот прекин на огнот
XS
SM
MD
LG