Достапни линкови

Гагарин доби статуа во Велика Британија


U.K. - A plaque and some flowers are pictured at the base of a statue of Russian cosmonaut Yuri Gagarin in central London, 14Jul2011
Рускиот космонаут Јуриј Гагарин денеска доби статуа во Лондон, како дел од одбележувањето на 50-годишнината од првиот човечки лет во вселената, На поставувањето на статуата присуствуваше ќерката на Гагарин, Елена Гагарина. Статуата на Гагарин е поставена наспроти статуата на Џејмс Кук. Гагарин престојуваше во вселената 108 минути на 12 април 1961 година. По неговиот подвиг Гагарин ја посети Велика Британија , каде се сретна со кралицата Елизабета Втора точно пред 50 години на денешен ден.
XS
SM
MD
LG