Достапни линкови

Сирија-безбедносните сили убиле 8 демонстранти


Сиријски војници
Безбедносните сили во Сирија, изминатите 24 часа, убиле најмалку осум луѓе, а уапсени се десетици како дел од воената акција против анти-владините демонстранти. Седуммина се убиени во синоќешната акција во градот Џабал ал Завија во северната провинција Идлиб. Сиријските сили спроведуваат воени операции во повеќето градови за да ги задушат протестите против претседателот Башар ал Асад. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Асад го загубил легитимитетот, затоа што не успеал да ги спроведе ветените демократски реформи во Сирија
XS
SM
MD
LG