Достапни линкови

Лондон - Уште еден уапсен во врска со скандалот прислушкување


U.K. - A demonstrator from Avaaz, a global campaigning group, wearing a Rupert Murdoch head, holds a puppet of Britain's Prime Minister David Cameron, in front of Parliament in London, 13Jul2011
Британската полиција денеска уапси уште едно лице, девето по ред во врска со скандалот Прислипкување на „ Њуз оф д Ворлд“, дел од медиумската корпорација на Руперт Мурдок.
Тој бил задолжен за пресретнување на комуникациите.
Ова е објавено откако беше соопштено дека корпорацијата на Мардок се откажува од купување на британскиот сателитски бродкастер БскајБ. Скандалот во Британија е се паоктуелен и во САД.
Американскиот сенатор Џон Рокфелер повика на истрага дали Њуз Корп го кршела и американскиот закон.
XS
SM
MD
LG