Достапни линкови

Нападите во Мумбаи се терористички акт


Од нападите во 2008-та
Нападите во Мумбаи се координиран напад на терористи, соопштуваат индиските власти. Во трите речиси истовремени експлозии во индискиот град најмалку 17 луѓе загинале, а 81 се повредени . Експлозиите одекнале речиси во исто време, во финансискиот центар на градот. Пакистанските власти ги осудија денешните настани . Премиерот и претседателот на Пакистан во заедничко соопштение велат дека се вознемирени од експлозиите и дека жалат за изгубените животи. Односите меѓу Пакистан и Индија се заладија по терористичките напади во Мумбаи во ноември 2008 година кога загинаа 166 луѓе.
XS
SM
MD
LG