Достапни линкови

Египет прави „чистки“ во полициските редови


Протести во Каиро
Во Египет речиси 600 полициски генерали и полицајци се отпуштени од работа, како дел од обидите да се задоволат барањата на демонстраните. Демонстраните кои протестираат на централниот плоштад Тахрир во Каиро , бараат полицијата да се очисти од лојалистите на поранешниот претседател Хосни Мубарак и службеници вклучени во убиствата на околу 900 демонстранти за време на протестите со кои беше соборен режимот на Мубарак во февруари.
XS
SM
MD
LG