Достапни линкови

Новата турска влада доби доверба од Парламентот


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Новата Влада на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска доби доверба во Парламентот, со што се отвори можоста за изготвување на нов устав. Ердоган, чија партија освои трет мандат на парламентарните избори на 12 јуни, вети дека ќе побара консензус за изготвување на целосно нов устав, кој ќе го замени досегашниот, изработен по воениот преврат во 1980 година.
XS
SM
MD
LG