Достапни линкови

Газпром сака контрола на гасоводната мрежа во Белорусија


Алексеј Милер
Од рускиот енергетски гигант Газпром, кој е во државна сопственост денеска соопштија дека преговарат со преставници на владата на Белорусија за да ја преземат контролата врз гасоводната мрежа во земјата. Шефот на Газпром Алексеј Милер изјави дека белоруски премиер Михаил Миасникович и рускиот премиер Владимир Путин во септември ќе разговараат околу деталите. Милер рече дека Гаспром сака да добие согласност од Минск да го купат пакетот акции кои се во државна сопственост.
XS
SM
MD
LG