Достапни линкови

Либиските бунтовници не преговарале со Гадафи


Махмуд Џабрил
Либиските бунтовници велат дека досега не преговарале со лидерот Моамер Гадафи за ставање крај на пет-месечниот конфликт. Махмуд Џабрил од Националниот преоден совет, за време на посетата на Брисел изјави дека според негови сознанија, се уште не постои кохерентна, сеопфатна, политичка иницијатива. Тој рече дека се лажни тврдењата дека имало преговори, затоа што ниту во минатото, ниту сега нема никви преогори. Во меѓувреме, силите лојални на Гадафи повторно ја повратија власта во селото Ал-Кавалиш, кое пред една недела го зазедоа бунтовниците.
XS
SM
MD
LG