Достапни линкови

Мардок нема да ја купува „Би Скај Би“


Руперт Мардок
Медиумската корпорација на Руперт Мардок ја прекина понудата да го купи британскиот сателитски радиодифузер „Би Скај Би“. Овој потег доаѓа откако британските законодавци го притисната Мардок да се откажат од своите планови за купување на радиодифузерот во услови на скандалот со телефонското прислушкување од страна на еден од неговите весници. По објавувањето на скандалот се затвори весникот „Њуз оф д ворлд“, а скандалот се заканува да се прошири и во САД. Американскиот сенатор Џон Рокфелер повика на истрага за да утврди дали медиумите на Мардок ги кршат американските закони.
XS
SM
MD
LG