Достапни линкови

Хрватска-почина Бродарац осомничен за воени злосторства


Ѓуро Бродарац
Поранешниот полициски началник на Сисак, Ѓуро Бродарац, кој беше полициски шеф во деведесетите години на минатиoт век, почина , на само три недели откако беше притворен за неговата улога во убиството на српски цивили за време на војната во деведесетите. Шеесет и седум годишниот Ѓуро Бродарац почина во болница од проблеми со срцето. На 20 јуни беше уапсен, за воени злосторства врз Србите кои живееле во Сисак и околината во текот на 1991 и 1992.
XS
SM
MD
LG