Достапни линкови

Лавров на средби со Обама и Клинтон


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Вашингтон ќе има средби со американскиот претседател Барак Обама и со државниот секретар Хилари Клинтон. Се очекува разговорите да бидат фокусирани врз плановите на администрацијата на Обама за ракетниот штит во Европа. Лавров повтори дека овој проект би можело да ја поткопа безбедноста на Русија. Лавров најави дека на средбите со Обама и Клинтон ќе се разговара и за обидот на Русија да стане членка на Светската трговска организација.
XS
SM
MD
LG