Достапни линкови

Катастрофална суша во Африка


Над 11 милиони луѓе на Рогот на Африка се соочуваат со најстрашната суша во последните шест децении и им е потребна итна помош за да преживеат. Ова го изјави генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун, кој побара од донаторите да го поддржат планот за помош од милијарда и 600 милиони долари за спасување на луѓето во тој регион. Со оваа криза се погодени Кенија, Етиопија, Сомалија, Еритреја и Јужен Судан.
XS
SM
MD
LG