Достапни линкови

Египет- осудени тројца министри од времето на Мубарак


Поранешниот премиер на Египет(десно)
Египетскиот суд денеска го осуди поранешниот премиер Ахмед Назиф и уште двајца министри од времето на Хосни Мубарак за корупција . Поранешниот премиер е осуден на една година условна казна. Поранешниот министер за внатрешни работи Хабиб ел-Адли доби пет години затворска казна. Поранешниот премиер веќе е осуден на 12-годишна затворска казна откако беше осуден за корупција но во друг случај. Осуден е и поранешниот министер за финансии Јусеф Бутрос-Гали на 10 години затвор.
XS
SM
MD
LG