Достапни линкови

Русија- 450 години од изградбата на катедрала Свети Василиј


Русија денеска одбележува 450 годишнината од изградбата на катедралата Свети Василиј, која е главно обележје на Црвениот плоштад во Москва. Соборниот храм е завршен во 1561, а е изграден да ја одбележи победата на царот Иван Грозни над Монголите. Реставрација на катедралата, која траеше 10 години, е завршена денеска . Според легендата, во 1812 година, војниците на францускиот император Наполеон Бонапарта сакале да кренат во возхух, исто така и Болшевиците сакале да ја уништат, но не успеале во тоа.
XS
SM
MD
LG