Достапни линкови

Франција до 2012 ќе повлече 1.000 војници од Авганистан


Никола Саркози и Хамид Карзаи
Францијa ќе повлече 1.000 свои војници од Авганистан, до крајот на 2012-та, што преставува повлекување на една четвртина од вкупниот број на војници стационирнаи во земјата. Ова Саркози го најави за време на денешната посета на воената база во областа Сароби, северно од Кабул. Француските трупи се во Авганистан од 2001-та година. Од тогаш па до сега загинале 64 војници, од кои 9 годинава.
XS
SM
MD
LG