Достапни линкови

Казахстан-16 затвореници убиени при обид за бегство


Затвор во Казахстан
Шеснаесет затвореници биле убиени во неделата при обидот да избегаат од затвор од Казахстан, соопштија тамошните власти. Затворениците се убиени за време на престрелката со затворските чувари, а потоа одекнала и голема експлозија. Затворот кој се наоѓа во градот Балкаш изминатите неколку години е центар на насилства. Затворскиот систем во земјата се најде под критика од Европската Унија, дека ги крши човековите права.
XS
SM
MD
LG