Достапни линкови

Асанж повторно бара да не го екстрадираат во Шведска


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж
Основачот на Викиликс Џулијан Асанж денеска побара да не биде екстрадиран во Шведска. Асанж во судот во Лондот побара да се поништи пресудата од понискиот суд во февруари, кој ја отфрли жалбата на Асанж дека во Шведска го очекува нефер третман. Ова е второ сослушување на Асанж. Тој беше уапсен во декември под обвинение дека сексуално злоупотребил две жени во Шведска .Обвинението дојде непосредно по објавувањето на доверливи дипломатски документи на Викиликс. Асанж смета дека процесот против него е политички мотивиран.
XS
SM
MD
LG