Достапни линкови

Уште 50 тела откриени по бродската несреќа на Волга


Russia -- People lay flowers near the river port in Kazan, Tatarstan's main city located 800 kms east of Moscow, 11Jul2011
Нуркачите открија тела на 50 луѓе, претежно деца, по бродската несреќа во неделата на реката Волга во Русија. Тие се наоѓале во просториите за реакреација на бродот кој заринка и потона.
Ова откритие уште повеке ја вознемири јавноста во Русија каде што денеска е ден на жалост. Досега од 129 жртви е потврдена смрта на 72 лица.
На бродот имало 200 патници и според јавниот обвинител бил претоварен. Бродот е направен во 1955 и никогаш не минал низ големи поправки.
XS
SM
MD
LG