Достапни линкови

Ахмад Вали Карзаи убиен од негови телохранители


Afghanistan -- Ahmed Wali Karzai
Авганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа јави дека е убиен помалиот брат на Претседателот Хамид Карзаи во јужната провинција Кандахар.
Преставници на болницата во Мирваис потврдија дека Ахмад Вали Карзаи, поранешен Гувернер на Кандахар, и актуелен шеф на провинцискиот Совет починал.
Преставници на владата за Радио Слободен Авганистан изјавија дека Ахмад бил застрелен од најмалку еден од неговите телохранители во неговиот дом. Т
ој беше една од најмоќните владини личности и беше во центарот на обвинувањата за корупција.
При нападот бил убиен и заменикот на Советот Амир Лалаи. Според авганистанската полиција напаѓачите побегнале.
XS
SM
MD
LG