Достапни линкови

Квартетот не успеа да обнови израелско - палестинските разговори


Хилари Клинтон
Блиско – источниот мировен Квартет не успеа да се согласи за тоа како да ги обнови мировните преговори меѓу израелците и палестинците.
На срдбата во Вашингтон учествуваа Државниот Секретар Хилари Клинтон, Генералниот Секретар на ОН Бан Ки Мун, Шефот за надворешна политика на ЕУ Катрин Ештон и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.
Палестинците планираат во Септември да побараат од ОН признавање на независна држава. Овој чекор најверојатно уште повеке ќе ја искомплицира состојбата.
XS
SM
MD
LG