Достапни линкови

Русија -осудени 13 млади луѓе за расистички убиства


Судот во Москва денеска осуди 13 млади луѓе за убиства извршени во 2007 и 2008 година, по расна основа. Обвинителите побараа доживотен затвор за седум од обвинетите и казна затвор од 10 до 25 години за другите. Обвинетите, се членови на националистичка група, кои убиваат емигранти од рускиот северен Кавкаски регион и Централна Азија.
XS
SM
MD
LG