Достапни линкови

Иво Санадер наскоро ќе биде екстрадиран во Хрватска


Иво Санадер
Австрискиот министер за правда Беатрис Карл ја потпиша наредбата за екстрадикција на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во Хрватска. Документот бил потпишан кон крајот на минатата недела.Сега останува австриските и хрватските власти само да се договорат за се одреди кога и на кој граничен премин да се изврши предавањето на Санадер.
Санадер беше уапсен на 10 декември во Салцбург по меѓународна поотерница, распишана на барање на Хрватска.
XS
SM
MD
LG