Достапни линкови

Кипар-оставки по серијата експлозии во воена база


Министерот за одбрана на Кипар и шефот на армијата си поднесоа оставка по серијата експлозии кои се случија во воена база на Националната гарда на Кипар во близина на Лимасол. При ексползиите најмалку 12 луѓе загинаа, а десетици се повредени. Експлозирал контејнер со иранско оружје кое беше одземено во 2009-та од брод кој го носел за Сирија. Од експлозиите се уништени и куќите во околните села.
XS
SM
MD
LG