Достапни линкови

Најмалку 12 загинати во експлозии во поморска база на Кипар


Базата во која се случила експлозијата
Најмалку 12 луѓе загинале при серијата експлозии во поморска база на Националната гарда на Кипар во близина на Лимасол. Експлозиите во базата Евангелос Флоракис се предизивикани откако се запалиле контејнери со оружје. Станува збор за ирaнско оружје кое беше запленето во 2009 на еден брод кој го носеше за Сирија. Од експлозите десетици луѓе се повредени, а се уништени се и домовите во близина на базата. При експлозијата е оштетена и трафостаница , па поради тоа нема струја.
XS
SM
MD
LG