Достапни линкови

Туркменистан-отказ за министерот за одбрана,поради експлозиите


Претседателот на Туркменистан
Претседателот на Туркменистан Гурбангулу Бердумукамедов денеска го отпушти од работа министерот за одбранa, поради серијата смртоносни експлозии кои се случија во близина на главниот град. Претседателот го обвинил министерот и за последната експлозија во воен склад, што се случи пред неколку денови во близина на главниот град Ашгабат. Во експлозијата што се случи во четвртокот загинаа 15 луѓе.
XS
SM
MD
LG