Достапни линкови

САД: нови разговори за излез од должничкиот ќорсокак


Барак Обама, Џон Бенер
Американскиот претседател Барак Обама за денеска во Белата Куќа најави дополнителни разговори за постигнување договор со републиканците околу справувањето со должничката криза во земјата. Лидерот на републиканците во Конгресот Џон Бенер изјави дека нема да прифатат никакви разговори за зголемување на даноците. Последниот датум за постигнување договор за буџетскиот дефицит е 2 август. Ако дотогаш не биде постигнат, тоа ќе води кон прв колапс на американските фискални обврски.
XS
SM
MD
LG