Достапни линкови

Туркменистан ги критикуваше руските медиуми


Владата на Туркменистан ги критикуваше руските медиуми за известувањето за големата експлозија што ова недела одекна во воен склад во близина на главниот град, Ашгабат. Од Министерство за надворешни работи на Туркменистан велат дека руските извештаи дека има многу жртви и дека се е уништено се неточни. Властите во Туркмениста велат дека експлозијата била предизвикана од огномет,и дека во експлозијата никој не е повреден и нема жртви. Многу медиуми известуваа дека пожарот е предизвикан од моќна експлозивна направа .
XS
SM
MD
LG