Достапни линкови

Земјотрес и цунами во северниот дел на Јапонија


штети по земјотресот во март
Помали цунами бранови денеска го погодија северниот дел од Јапонија. Брановите се последница на силниот земјотрес кој претходно го погоди регионот. Земјотресот и цунамито се почуствувани во истиот регион, кој беше погоден од катастрофалниот земјотрес во март. Јапонската метеоролошка служба соопштува дека бил погоден пристанишниот град Офунато во провинцијата Ивата, по што издале предупредувања за цунами во областите Ивата, Фукошима и Мијаги. Досега не е пријавена штета и жртви од земјотресот и цунамито.
XS
SM
MD
LG