Достапни линкови

Груевски остварил билатерални средби на Кроација Самитот


Кроација Самит 2011
Премиерот Никола Груевски во рамки на Кроација Самитот, кој се одржува во Дубровник одржал неколку билатерални средби со учесниците на Самитот.На средбата со премиерот на Белгија Ив Летерм разговарале за евроинтеграции на Макеоднија и за нивно динамизирање,како и за превенцијата од визното злоупотребување. Груевски се сретнал и со премиерите на Хрватска, на Словенија и на Косово. На средбите разговарале за регионалната соработка и прашања од заеднички интерес. Груевски се сретнал и со Вилијамс Барнс, државен потсекретар за политички прашања на САД ,со министерот за надворешни работи на Литванија Гирц Валдис Кристовски, и со Стефано Санино, директор за проширување при Европската комисија, соопштуваат од Кабинетот на Премиерот.
XS
SM
MD
LG