Достапни линкови

Јужан Судан ја прославува својата независност


Знамето на Јужен Судан
Јужен Судан денеска ја прославува својата независност. На прославата учествуваат илјадници луѓе од Јужен Судан и десетици меѓународни преставници. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, е еден од меѓународните преставници кој во придружба на суданскиот претседател Омар ал-Башир ја слават независноста. Новата држава својата независност ја доби на референдум во јануари.
XS
SM
MD
LG