Достапни линкови

Компанијата на Берлускони мора да плати оштета од 560 милиони евра


Силвио Берлускони
Семејната компанија Фининивест на италијанскиот премиер Силвио Берлускони мора да плати 560 милиони евра оштета на ривалската медиумска куќа ЦИР, затоа што компанијата на Берлускони преку коруптивни мерки ја стекнале компанијата Мондадори. Овој чекор се смета за значаен удар за италијанскиот лидер. Апелациониот суд во Милано ја потврди пресудата од 2009-та но наместо побараните 760 милиони евра з аоштета , сега износнот е 560 милиони евра. Ќерката на Берлускони која ја предводи семејната Фининивест Компанија рече дека пресудата е неправедна и дека е дел од кампањата што се води против нејзиниот татко.
XS
SM
MD
LG