Достапни линкови

Грузија - Притворените фоторепортери шпионирале за Русија


Архива
Министерството за внатрешни работи на Грузија соопшти дека тројца од фоторепортерите притворени во четвртокот под сомнение за шпионажа, работеле за Русија. Во соопштението од Министерството се наведува дека фоторепортерите кои работеле за европската прес-фото Агенција, личниот фотограф на претседателот Михаил Саакашвили и еден фриленсер, работеле за руското министество за одбрана. Во четвртокот беше уапсен уште еден фоторепортер и сопругата на личниот фотограф на Саакашвили, но тие се ослободени.
XS
SM
MD
LG