Достапни линкови

Сребреница - Марш во спомен на масакрот


Учесници во маршот на мирот за Сребреница
Неколку илјади лица тргнаа пеш на 110-километарски пат по кој муслиманите бегаа од босанските Срби во Сребреница пред 16 години.
Околу 6.500 луѓе тргнаа од селото Незук во кое преживеаните најдоа прибежиште изминувајќи го патот назад кон Сребреница каде ќе пристигнат в недела навечер.
В понеделник во Сребреница ќе се одржи церемонија со која ќе се одбележи годишнина од најтешкиот масакр во Европа по Втората светска војна
XS
SM
MD
LG