Достапни линкови

На полноќ светот доби нова држава - Република Јужен Судан


Sudan -- South Sudan,
Република Јужен Судан од денеска стана најновата држава во светот. Договорната одлуката за сецесија стапи во сила на полноќ.
Суданската влада во Картум вчера објави дека официјално од утре ја признава новата држава на Југот на Судан.
Најновата држава во светот произлезе од мировниот договор од 2005 со кој заврши децениската граѓанска војна.
XS
SM
MD
LG