Достапни линкови

Утре ке се роди државата Република Јужен Судан


Sudan -- South Sudan
Суданската влада во Картум денеска објави дека официјално од утре ја признава новата Република Јужен Судан ден пред таа да стане најновата држава во светот.
Југот на Судан и официјално на полнок и станува нова држава согласно мировниот договор од 2005 со кој заврши децениската граѓанска војна.
XS
SM
MD
LG