Достапни линкови

Грузија: уапсените фоторепортери биле шпиони?


Уапсените фоторепортери
Од Кабинетот на претседателот на Грузија Михаел Саакашвили е соопштено дека четворицата грузиски фоторепортери кои беа уапсени вчера биле дел од шпионска мрежа и оти нивното апсење немало врска со слободата на печатот. Грузиските власти не прецизираат за која земја тие би можело да работат. Од друга страна, некои невладини организации оценуваат дека апсењето на фоторепортерите било удар врз слободата на медиумите во Грузија.
XS
SM
MD
LG