Достапни линкови

Последната американска вселенска шатл мисија


Спејс-шатлот Ендевор слетува во Вселенскиот центар Кенеди на 1 јуни 2011 година.
САД денеска се готват да ја лансираат последната шатл мисија по што ке ја затворат оваа вселенска програма. Летот ќе биде лансиран вечерва од Флорида, а мисијата до Меѓународната вселенска станица ќе трае 12 дена.
Парите, околу 4 милијарди долари годишно, од оваа програма ќе се пренаменат за развој на вселенско летало кое ќе лета надвор и во близина на земјината орбита.
XS
SM
MD
LG